Australija je predložila novi zakon koji bi društvenim mrežama poput X-a (bivši Twitter), TikToka, Facebooka i Instagrama nametnuo kazne od čak 50 milijuna australskih dolara ako ne spriječe djecu mlađu od 16 godina u korištenju njihovih platformi. Zakon predviđa uvođenje sustava provjere dobi koji bi mogao uključivati biometriju ili državnu identifikaciju kako bi se osigurala usklađenost s dobnom granicom. Australska vlada ne predviđa iznimke, čak ni uz pristanak roditelja, a društvene mreže imat će godinu dana za prilagodbu. Uz stroge kontrole, zakon nalaže i brisanje svih prikupljenih podataka o provjeri dobi, čime se želi dodatno zaštititi privatnost korisnika.
Premijer Anthony Albanese nazvao je ovu reformu “značajnom” te istaknuo da zakon šalje jasnu poruku tehnološkim platformama da “počiste”. Ministrica komunikacija Michelle Rowland naglasila je da su društvene mreže odgovorne za sigurnost mladih: “Gotovo dvije trećine Australaca u dobi od 14 do 17 godina naišlo je na štetan sadržaj, uključujući materijale vezane uz droge, samoozljeđivanje i samoubojstvo.” Rowland je dodala kako zakon stavlja odgovornost na platforme, a ne na roditelje ili djecu, da osiguraju odgovarajuću zaštitu.
Izvor: EPA
Iz UNICEF-a u Australiji poručuju kako zakon neće biti dostatan da zaštiti svu djecu te upozoravaju na mogućnost da se mladi prebace na “neregulirane online platforme”. Slične mjere uvode i druge zemlje. Španjolska je već zabranila pristup društvenim mrežama mlađima od 16 godina, dok Francuska razmatra sličnu granicu od 15 godina, uz roditeljski pristanak. U SAD-u, države poput Floride uvode zabrane za korisnike mlađe od 14 godina, dok federalni zakon već godinama zahtijeva pristanak roditelja za djecu mlađu od 13 godina. Ako zakon prođe, Australija bi mogla postati jedna od država s najstrožim regulacijama u zaštiti djece na internetu.