U ponedjeljak, 20. siječnja, s početkom u 21 sat, Kino Tuškanac u sklopu ciklusa filmova „A Oscara dobiva…najbolja montaža“ donosi projekciju filma Cabaret (1972.). Film redatelja Boba Fossea u 124 minute donosi nezaboravnu priču smještenu u dekadentni Berlin 1930-tih u jeku rastućih političkih tenzija i sveprisutnog nacističkog režima.
Projekcija će se održati u Centru za kulturu Histrionski dom, na adresi Ilica 90. Ulaznice su dostupne putem platforme ulaznice.hr, kao i na blagajni Centra sat vremena prije početka projekcije.
Film Cabaret jedno je od najvažnijih ostvarenja u povijesti filmskog mjuzikla. Svojim inovativnim pristupom žanru, Fosse je stvorio djelo koje se izdiže iznad uobičajenih konvencija mjuzikla, pretvarajući ih u slojeviti komentar o društvu, politici i ljudskoj prirodi. Film, temeljen na brodvejskom mjuziklu Johna Kandera i Freda Ebba, adaptacija je priča iz romana Goodbye to Berlin Christophera Isherwooda.
Narativ filma ispunjen je političkom oštrinom i duboko emotivnim pričama likova. Film prikazuje Weimarsku Njemačku početkom 1930-tih u razdoblju dekadencije i uspona nacizma. Mjesto radnje je zloglasni Kit Kat Klub, simbol bijega od surove stvarnosti. Klub, sa svojim sjajnim, ali subverzivnim kabaretskim brojevima, funkcionira kao mikrokozmos društva na rubu raspada.
Radnja prati dva glavna lika. Prvi lik je Brian Roberts, mladi britanski intelektualac koji dolazi u Berlin kako bi završio studij njemačkog jezika. Njegov život poprima neobičan preokret kada se susretne s Sally Bowles, ekstravagantnom i slobodoumnom pjevačicom u Kit Kat Klubu.
Liza Minnelli u ulozi Sally Bowles isporučuje jednu od najupečatljivijih izvedbi u povijesti filma. Sally je simbol nesputane energije i dekadencije tog vremena. Ona je živopisna, drska i neodoljiva. Istodobno je i vrlo tragična figura koja se očajnički drži iluzije da život može biti poput kabaretskog broja – zabavan i neobavezan. Njeno prijateljstvo i veza s Brianom otvaraju složena pitanja seksualnosti, identiteta i ljubavi u turbulentnom povijesnom kontekstu.
Joel Grey kao Majstor ceremonije (Emcee) daje filmu jeziv, groteskan ton. Njegova prisutnost nadilazi funkciju naratora – on je utjelovljenje dekadencije i cinizma tog vremena. Njegova izvedba, nagrađena Oscarom, posebno impresionira u brojevima poput Willkommen i If You Could See Her, gdje groteskna satira razotkriva tamne istine društva.
Bob Fosse, poznat po svom koreografski preciznom stilu, redefinirao je filmski mjuzikl uvođenjem tamnijih i realističnijih elemenata. Koreografija nije samo sredstvo zabave, već ključni narativni alat koji razotkriva potisnute emocije likova i kontraste između njihove javne i privatne stvarnosti. Upotrebom svijetla i sjene u filmu se dodatno naglašava kontrast između svijetlog, blještavog interijera kluba i tmurne, hladne stvarnosti Berlina. Set dizajn i kostimografija također igraju ključnu ulogu u stvaranju autentičnog ugođaja, dok glazbeni brojevi poput Mein Herr i Cabaret ostaju nezaboravni.
Film sa osvojenih 8 Oskara nije samo mjuzikl, već i politička parabola. Film istražuje kako zabava, hedonizam i osobni interesi često zasjenjuju ozbiljne društvene i političke prijetnje. Uspon nacizma prikazan je suptilno, ali efektno – kroz male, zloslutne znakove koji se postupno nagomilavaju. Ova kombinacija osobnog i političkog daje filmu univerzalnu relevantnost i danas.
Ne propustite priliku uživati u ovom kultnom klasiku na velikom platnu.