Jana Šafar prvostupnica je sociologije i komunikologije te studentica pete godine smjera Mediji na Fakultetu hrvatskih studija. Kroz svoj je studij radila razne studentske poslove, a za nas je otkrila malo više o svom posljednjem poslu koji je imala i u kojem je, kako sama navodi, bolje upoznala sama sebe.
Jana, reci nam nešto više o svom studentskom poslu, čime si se bavila?
Pa na zadnjem sam poslu radila kao tehnička i korisnička podrška, te sam se bavila prodajom fotonaponskih elektrana za jednu zagrebačku tvrtku.
Kako si uopće pronašla taj posao? Ipak to ne djeluje kao klasičan posao za studente komunikologije.
Zapravo je moja mama našla taj posao. Bila je na Facebooku i izašao joj je oglas da ta tvrtka traži studente za zapošljavanje, pa mi je poslala taj link i sve ostalo je povijest.
Što bi izdvojila kao najveće prednosti toga posla i smatraš li takav posao dobrim za studente?
Pa ta vrsta posla svakako ima mnoštvo prednosti za nas studente u odnosu na druge studentske poslove koji se nude. Svakako bih izdvojila ono očito, a to je da je u pitanju uredski posao, radno vrijeme mi je bilo fleksibilno i podređeno studiju. Pauze za kavu ili neki obrok smo mogli uzeti kad smo htjeli, dolazili smo kad smo mogli. Cijeli sistem unutar ureda funkcionirao je na povjerenju, znala sam da uvijek mogu računati i na druge kolege ako ja nešto ne stignem i svi su bili izrazito pristupačni.
Kakve si vještine najviše razvila na tom radnom mjestu?
Vjerujem da sam dodatno razvila međuljudske vještine, našla svoje mjesto unutar tima i naučila sam kako biti timski igrač, kako se prilagoditi raznim situacijama i riješiti proleme s kojima se dotad nisam susrela, a uz to sam naučila i kako funkcioniraju manje korporacije u Hrvatslpk koje su okrenute zelenom liberalnom non profit poslovanju.
Smatraš li da bi se, i po završetku faksa, mogla baviti takvim poslom?
Zapravo da, mogu se zamisliti na takvom poslu, ali je izrazito bitno okruženje, odnosno važno je kakva je atmosfera unutar ureda, kakvi su poslodavci iz kolege. Željela bih raditi u takvom uredu ako se mogu kontinuirano samostalno razvijati,a da pritom imam određenu razinu podrške i sigurnosti, a također mi je bitno i da je poslodavac odmah u početku transparentan i da je struktura unutar tvrtke dobro organizirana.
Imaš li neki savjet za naše čitatelje?
Bacajte se u vatru i u situacije u kojima se ne snalazite! Ja sam u kratkom roku naučila o struci za koju sam mislila da nisam stvorena, brzinski sam morala pohvatati sve, uključujući i stvari koje ljudi i studiraju i uče mnogo duže. U takvim situacijama svatko shvati da je sposoban učiniti više nego što je u početku mislio.
Janu sada očekuje pisanje diplomskoga rada i ulazak u svijet potrage za poslom koji nije studentski, savladavanja ugovora na neodređeno i pronalazak svoga mjesta unutar tima, no uvjereni smo da, s ovakvim stavom, to neće predstavljati problem.