Četvrtak, 23 siječnja

Prva robotska transplantacija pluća na svijetu

Medicinski centar Langone na Sveučilištu New York (NYU, SAD), postigao je važnu medicinsku prekretnicu izvođenjem prve robotske dvostruke transplantacije pluća na svijetu.

57-godišnja žena Cheryl Mercar samo četiri dana nakon što je stavljena na listu za transplantaciju nakon mjeseci testiranja, 22. listopada 2024. podvrgnuta je dvostrukoj transplantaciji pluća pomoću robotskog sistema da Vinci Xi.

Izvor: Columbia University Irving Medical Center, Department of Surgery, New York, NY

Mali rezovi između rebara omogućili su robotskom sistemu da ukloni oba oštećena plućna krila, pripremi mjesto operacije i implantira nova pluća. Oba pluća su uspješno transplantirana robotskom tehnikom.

Invazivnu operaciju izvela je dr. Stephanie Chang na NYU Langone Health u New Yorku. Samo mjesec dana prije, dr. Chang izvela je potpuno robotiziranu transplantaciju jednog plućnog krila – prva u zemlji. “Ova posljednja inovacija prijelomni je trenutak u kirurgiji transplantacije pluća u cijelom svijetu i samo je početak nove ere u skrbi za pacijente”, rekao je dr. Ralph Mosca, voditelj kardiotorakalne kirurgije na Medicinskom fakultetu NYU Grossman u New Yorku.

“Dugo su mi govorili da nisam dovoljno bolesna za transplantaciju”, prisjetila se u priopćenju za vijest NYU. “Jako sam zahvalan donatoru i njihovoj obitelji što su mi dali još jednu šansu za život”, dodala je Cheryl. “Također sam zahvalna liječnicima i medicinskim sestrama što su mi dali nadu.”

Cheryl je dobrovoljni tehničar hitne medicinske pomoći u vatrogasnom odjelu Union Valea u okrugu Dutchess, NY. Naslijedila je genetski rizik od bolesti pluća. Imala je 43 godine kada joj je 2010. dijagnosticiran KOPB (Kronična opstruktivna plućna bolest). Za vrijeme COVID-19 2022. stanje joj se pogoršalo. Sve dok joj se zdravstveno stanje nije pogoršalo, Cheryl je putovala svijetom kao voditeljica ronjenja i sa svojim suprugom Shahinom stekla crni pojas u karateu. Dugi niz godina posjedovali su dojo u kojem je podučavala borilačke vještine. Cheryl je rekla da se raduje što će ponovno biti aktivnija i pohvalila je svoj transplantacijski tim jer joj je kvaliteta života prioritet.

Ovaj je mjesec robot obučen isključivo analizom videozapisa iskusnih kirurga uspješno rekreirao složene kirurške postupke s vještinama usporedivim s onima ljudskih liječnika. Ovo postignuće istaknulo je potencijal simulacijske obuke, metode koja robotsku kirurgiju približava autonomiji, gdje roboti mogu sami izvoditi složene postupke bez ljudske intervencije. Istraživači sa Sveučilišta Stanford i Sveučilišta Johns Hopkins naučili su robota da Vinci Surgical System obavljati tri osnovne operacije: šivanje, podizanje tkiva i rukovanje iglama. Robot je te radnje izveo s ljudskom vještinom kroz simulacijski trening, eliminirajući potrebu pažljivog programiranja svakog pokreta za svaki medicinski postupak.

Iako je da Vincijev sustav poznat po svojim nepreciznostima, istraživači su prevladali ovaj problem fokusirajući se na relativna kretanja, a ne na apsolutna djelovanja. Ova postavka poboljšala je preciznost i prilagodljivost, dopuštajući generalizaciju rada na nove uvjete i zadatke, kao što je podizanje ispuštene igle tijekom operacije.

Kirurškom direktoru programa transplantacije pluća na NYU Langone Transplant Institute, Changu su u izvođenju dvostruke transplantacije pomogli dr. Travis Geraci i dr. Eugene Grossi.

“Jedna je od najvećih privilegija moći pomoći pacijentima da se vrate zdravoj kvaliteti života”, rekla je dr. Chang. “Upotrebom ovih robotskih sustava, cilj nam je smanjiti utjecaj ove velike operacije na pacijente, ograničiti njihovu postoperativnu bol i dati im najbolji mogući ishod.“

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)