Cijena kava na svjetskom tržištu dosegnula je najvišu razinu u posljednjih 50 godina. Glavni uzroci ovog rekordnog rasta su nepovoljni vremenski uvjeti, klimatske promjene i geopolitičke napetosti.
Ilustracija: PIXSELL/Neva Zganec
Na njujorškoj burzi, sorta arabica, najpopularnija vrsta kava , trenutno se prodaje po cijeni od 320,10 američkih centi po funti, što je najviša cijena od 1977. godine. Slično, cijene robuste na londonskoj burzi bilježe značajan rast, trenutno iznoseći 5200 dolara po toni. Brazil, najveći proizvođač arabice, suočava se s ekstremnom sušom koja je smanjila prinose i stvorila nesigurnost za buduće sezone. Klimatske promjene dodatno pogoršavaju uvjete za uzgoj arabice, koja je osjetljivija na sušu i promjene temperature u odnosu na robustu.
Geopolitički izazovi i carine
Najava visokih carina na uvoz iz Meksika, Kanade i Kine dodatno je podigla cijene kava, jer je Meksiko važan dobavljač za američko tržište. Osim toga, problemi u transportnim lancima i rastući troškovi distribucije također utječu na globalnu cijenu.
Što ovo znači za potrošače?
Iako neka tržišta privremeno amortiziraju porast cijena kava kroz dugoročne ugovore, očekuje se da će cijene kave u trgovinama i kafićima rasti. Potrošači će osjetiti posljedice, dok proizvođači zbog nesigurnih uvjeta zadržavaju zalihe.
Ova situacija dodatno naglašava važnost održivih inicijativa poput Fairtrade certificiranja, koje osiguravaju bolje uvjete za uzgajivače. Ipak, s obzirom na složenost opskrbnog lanca, konačna cijena za potrošače ostaje nepredvidiva.
Cijene kave na globalnim tržištima dosegnule su rekordne razine, s arabicom iznad 3,44 dolara po funti, što je porast od 80% ove godine, dok je robusta poskupjela više od 60%. Glavni uzroci su loši vremenski uvjeti u Brazilu i Vijetnamu, najvećim svjetskim proizvođačima, koji su smanjili zalihe.
Pržionice kave, koje su dosad apsorbirale skokove cijena, sada razmatraju povećanja. JDE Peet’s planira podići cijene u Brazilu za prosječnih 30% iduće godine, dok su druge velike kompanije već najavile povećanja od 10% do 25%. Kava, druga najtrgovanija roba nakon nafte, bilježi rast potražnje, posebno u Kini, dok su zalihe na niskim razinama. Analitičari očekuju da će cijene nastaviti rasti.