Modularna nastava od ove se školske godine primjenjuje u prvim razredima svih strukovnih srednjih škola, ali programi iz područja zdravstva zasad nisu obuhvaćeni tom reformom. Iako su se među nastavnicima pojavile špekulacije da je razlog takve odgode nedostatak stručnog kadra, odnosno liječnika i farmaceuta koji bi predavali predmete iz struke, Agencija za strukovno obrazovanje i obrazovanje odraslih (ASOO) takve navode odbacuje. Kažu – problem je u kompleksnim administrativnim postupcima.

Agencija: Neki su moduli dovršeni, za neke treba još vremena
Nova školska godina počinje za manje od devet mjeseci, a ASOO je dovršio tri nova kurikula za zdravstveni sektor koja su prilagođena modularnoj nastavi – za program sanitarnog tehničara, farmaceutskog tehničara i dentalnog asistenta.
“Plan je da se modularna nastava u zdravstvenim školama počne provoditi u idućoj školskoj godini, no realizacija tog roka ovisit će o dinamici dovršetka preostalih kurikula” – pojašnjavaju iz ASOO-a. Tvrde i da je potrebno napraviti dodatna usklađivanja te pribaviti zelena svjetla nadležnih institucija. Tri već izrađena kurikula početkom godine upućena su resornome ministarstvu.
Potrebno je izraditi još pet kurikula – za program fizioterapeutskog tehničara, medicinsku sestru, dentalnog tehničara, zdravstveno-laboratorijskog tehničara i primalju.
“Nastavnika ima dovoljno”
Ne samo u školskim kuloarima, nego i u široj javnosti pojavila se teza da je reforma u zdravstvenome sektoru odgođena zbog manjka stručnih nastavnika, posebice liječnika i farmaceuta. ASOO takve navode demantira.
Tvrde da odgoda nema veze s kadrovskim problemima, već sa zahtjevnom birokracijom i složenim postupkom izrade kurikula, piše srednja.hr.
Inače, krajem siječnja započinje treći krug obilaska strukovnih škola putem mobilnih timova. Cilj je da se modularna nastava unaprijedi i da se praksa ujednači.