“Nestašica važnih lijekova: Nekih neće biti do ljeta 2025.” Naslov je samo jednog od mnogih članaka na temu nestašice lijekova koja prijeti Hrvatskoj. Informacija je potvrđena kada su Belupo i Pliva, kao dvije vodeće farmaceutske kompanije Hrvatske, prijavile nestašicu bitnih lijekova. Na više je portala ponovljeno kako su povremene nestašice lijekova postale naša realnost s početkom Covid epidemije, a problem nestašice bio je temom Media seminara u Europskoj agenciji za lijekove (EMA) na kojem su prezentirana iskustva liječnika i pacijenata u takvim slučajevima. No, najbitnije informacije podrazumijevaju koje točno lijekove nećemo moći nabaviti.
Prvi lijek na popisu je Doxorubicin Pliva 2 mg/ml otopina za injekciju/infuziju djelatne tvari doksorubicinklorid. On se primjenjuje u procesu kemoterapije.
Drugi lijek je Cefaleksin Belupo 250 mg/5 ml, prašak za oralnu suspenziju djelatne tvari cefaleksin hidrat, a služi liječenje infekcija respiratornog i urinarnog sustava uzrokovane bakterijama. Najčešće su to bakterije Escherichije coli, H. influenze i Proteus koje ne reagiraju na druge polusintetske peniciline.
Pliva prijavljuje i nestašicu lijeka Vorikonazol Pliva 200 mg, filmom obložene tablete djelatne tvari vorikonazol. On služi liječenju gljivičnih infekcija, a navodi kako ga neće biti do 31. prosinca ove godine.
Do nestašice može doći iz više, od jednostavnih do kompleksnih, razloga: kašnjenje u isporuci sirovina, poteškoće u proizvodnji i proizvodnim pogonima pa i trenutno stanje geopolitičkih zbivanja. Svakako, trenutni razlog nestašice nam još nije poznat.
Predsjednik uprave Belupa, Hrvoje Čeović za portal Danica.hr dao je ohrabrujuću izjavu: “Svi se trudimo još opreznije upravljati nabavom sirovina. Tražimo i alternativne dobavljače. / Za sve strateške sirovine nastojimo imati dovoljno zaliha. Dakle, to i danas radimo. Naravno, nastojimo pritom biti racionalni. Ali, gdje god vidimo rizik za opskrbu, nastojimo imati dovoljno zaliha u Koprivnici.” Čeović je ovom izjavom uvjerio javnost kako su bolnice i zdravstvene ustanove osigurane zalihama lijekova te nema potrebe za pretjeranom brigom.
Unatoč ranim izjavama i ohrabrenjima, javnost je svakako sklona brizi, pa čak i histeriji za vrijeme nestašice. Zbog toga Halmed, Agencija za lijekove i medicinske proizvode, na svojoj web stranici kontinuirano objavljuje popis lijekova koji su međusobno zamjenjivi na razini ljekarne. Taj popis možete pronaći ovdje .