U Zagrebu je otvoren 46. Međunarodni sajam knjiga Interliber, koji će se održavati od 12.-17. studenog, na već svima poznatoj lokaciji, na Zagrebačkom velesajmu u paviljonima 5, 6, 7 i 7a.
Najveći je hrvatski književni sajam ove godine organiziran u suradnji s Mađarskom, koja je službeni partner 46. Interlibera, a povodom tog partnerstva posjetitelji imaju priliku pobliže se upoznati s mađarskim knjiškim stvaralaštvom. U sklopu ove suradnje svakako se ističe i posjet autora Petera Nadasa, jednog od najcjenjenijih suvremenih mađarskih pisaca, prozaista i dramatičara, zagrebačkom sajmu knjiga. Nadas, kojeg kritika često oslovljava Joyceom ili čak Proustom našega doba, svjetsku je slavu stekao psihološkim romanom „Knjiga sjećanja“, a ove godine sudjeluje na Interliberu kako bi predstavio svoju knjigu „Pisanje kao profesija“ u Frakturinom nakladništvu.
Fraktura ove godine, uz ranije navedenog Nadasa, predstavlja i djelo autorice Sally Rooney „Intermezzo“, te „Empuzij“, knjigu o šovinizmu i mizoginiji, Nobelovke Olge Tokarczuk. Naklada Znanje prati provjerenu formulu za naslove koji su traženi kod publike, pa na ovogodišnjem Interliberu, između ostalog, predstavlja tri nova self-help priručnika, autorica dr. Nicole LePera („Kako upoznati sebe“), Lucy Cooke („Bitch: revolucionarni vodič kroz spol, evoluciju i moć žen(k)e“) i djelo dr. Alija Fenwicka „Crvene zastavice, zelene zastavice“, u kojem se bavi praktičnim savjetima za poboljšavanje svakodnevnih odnosa i života. Knjižara V.B.Z ove godine predstavlja čak 16 novih naslova, među kojima se našao i pozamašan niz svjetski poznatih autora, pa tako ističu Paula Coelha s djelom „Maktub“ i „Grad u plamenu“ autora Dona Winslova, koji zaokružuje trilogiju s ranije objavljenim knjigama „Grad snova“ i „Grad u ruševinama“.
Nikolina Gunj, zaposlenica V.B.Z-a, istaknula je da je ove godine očekuje odlično na Interliberu odlično, te da je prodaja nadmašila prošlogodišnju, a publika se zanima za razne naslove, iako ponajviše za psihologiju i popularne „krimiće“. Iz V.B.Z. knjižare tvrde da ove godine čak i u sedmom paviljonu, tradicionalno najslabijem po prodaji, nije nedostajalo posjetitelja i kupaca. Također navode da među kupcima prevladavaju mlađe osobe, u prosjeku do 30 godina starosti.
Unatoč čestom izvještavanju o gotovo nepostojećim čitačkim navikama Hrvata, čini se da Interliber i dalje uspijeva opstati i zainteresirati narod. Je li to zbog tradicije ili zato što statistika nije obuhvatila posjetitelje Interlibera, ne možemo znati. Činjenica je da Interliber ne ide nikud s Velesajma i da će u narodu uvijek imati svoje pobornike.
I za kraj, podsjetimo još jednom, Interliber se održava od 12.-17. studenog 2024., u paviljonima 5, 6, 7 i 7a na Zagrebačkom velesajmu.