Nedjelja, 22 prosinca

Interliber: Predstavljanje slikovnice Dan kada se ugasio ekran

O tome što se događa kada nestane struje i vikend provedemo bez ekrana, otkrio nam je autor slikovnice Dan kada se ugasio ekran  

Najpoznatiji sajam knjiga u Hrvatskoj ugostio je već desetke tisuće posjetitelja, a u ponudi se mogu pronaći svi žanrovi. Osim beletristike, znanstvene fantastike, stripova, poslovne literature i dječjih knjiga, na sajmu su organizirane radionice, kvizovi i promocije. 

Nas je posebno zaintrigirala promocija slikovnice Dan kada se ugasio ekran Želimira Periše, a koju je oslikala Monika Markić. Slikovnicu je izdala naklada Naša djeca.  

Ideja za slikovnicu nastala je tako što je autorov sin stalno igrao igrice i vrijeme provodio na ekranu, umjesto da se družio s prijateljima u parku. Tako je nastao i cilj pouke, a to je da roditelji trebaju više educirati djecu o prečestom korištenju ekrana.  

Postavio sam si pitanje: Čime možemo zamijeniti ekran? I shvatio da je to upravo knjiga – rekao je Periša na promociji te se našalio kako i on nekad provodi previše vremena na ekranu pa mu mama i tata kažu da se mora družiti s prijateljima.  

Slikovnica govori o dječaku Vjeranu koji ne može zamisliti život bez ekrana, a jednog vikenda suočio se s nezamislivim – nestankom struje. 

Kako navodi autor, naslov knjige asocira na to da se sunce ugasilo, a tako je ilustriran i dio knjige u kojem je dječak Vjeran u potpunom mraku i dosadi. Svijet je u toj knjizi šaren – do trenutka kad je pao mrak jer se ugasio ekran.  

Na promociji smo upoznali i Moniku Markić, studenticu koja je odmah nakon završetka srednje škole dobila priliku oslikati ovu slikovnicu i učiniti ju svojim prvijencem.  

Tema mi je bila bliska jer sam i ja često na ekranu, a inače radim s djecom pa imam inspiracije. Dodatna inspiracija mi je bio brat koji često ima čudnovate ekspresije lica kada igra video igrice. Drago mi je da se i on prepoznao u tome. Vjerana sam nacrtala s četvrtastom glavom u obliku ekrana, smatram da je to dobra simbolika – rekla je Markić.  

Slikovnicu je oslikavala nešto više od pola godine, a našalila se kako bi joj možda trebalo i manje vremena da nije prečesto bila na ekranu.  

O tome koliko vremena provodimo pred ekranom, ali i koliko je to štetno, na promociji je pričala psihologica Sunčana Rokić:  

Emocije, one žive u našem tijelu, a ono što se dogodi kad smo puno pred ekranima je to da smo preplavljeni emocijama. To nije dobro za nas i naše tijelo.  Čak i nama odraslima je to teško, a kamoli onda djeci. Važna je ravnoteža što je odlično prikazano u ovoj slikovnici u kojoj dječak Vjeran pronalazi upravo tu ravnotežu.  

Na to se nadovezao i Periša te napomenuo kako je još veći problem sadržaj koji djeca gledaju na ekranima, a koji je često neprimjeren.  

Na kraju su promocije svi jednoglasno zaključili da s ekranima uvijek treba oprezno.  

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)