Četvrtak, 23 siječnja

Kako do stabilne financijske budućnosti?

Kada čujemo riječ, studentski život, prvo pomislimo na druženja, izlaske, nova iskustva, putovanja, a uz sve to dolazi realnost zvana ograničen budžet. Uz zabavu dolaze troškovi stanovanja, hrane, javnog prijevoza, razne pretplate, kupnja knjiga i skripti, a često se dogode i iznenadni troškovi. Stoga potrebno je pametno planirati budžet, upravljati troškovima te odgovorno trošiti jer je to osnova za izgradnju stabilne financijske budućnosti koja će olakšati prijelaz sa studentskog života na samostalni odrasli život. Kako bismo izgradili stabilnu financijsku budućnost važno je razvijati financijsku pismenost, odnosno vještinu koja omogućava pravilno upravljanje novcem. Kako se baš tijekom studentskih dana suočavamo s prvim financijskim izazovima, idealno je da tad usvojimo vještine koje će nam pomoći da izbjegnemo dugove, naučimo uštedjeti i donositi dobre odluke vezane uz financije. Stoga u ovom članku donosimo pet savjeta kako planirati te najbolje iskoristiti budžet, ali i upravljati troškovima te odgovorno trošiti novac jer sve to vodi do stabilne financijske budućnosti.

1. Postavite realan budžet

Za početak, jedan od najtežih koraka, potrebno je izračunati sam ili se dogovoriti s roditeljima ako ti pomažu financijski, koliki je tvoj osnovni mjesečni budžet. Odnosno koliko trošiš na stanarinu, hranu i prijevoz. Za lakše praćenje troškova možeš koristiti bilježnicu, Excel tablice, organizator za dokumente ako želiš odvojiti gotovinu, a ako želiš imati na svom mobitelu pregledan budžet postoje razni alati za praćenje troškova. Jedna od najpoznatijih aplikacija je YNAB (“You Need a Budget”), koristi sustav proračuna temeljen na nuli kako bi vam pomogla napraviti plan za svaki euro vašeg mjesečnog prihoda. Među ostalim poznatim aplikacijama su PocketGuard, Acorns, Wallet, ali svakako može biti korisna i aplikacija mobilnog bankarstva tvoje banke.

2. Odredite prioritete

Nakon određenog budžeta odgovorno je postaviti ciljeve te razlučiti potrebe od želja. Dobra taktika kako smanjiti impulzivne kupovine je podijeliti financijske ciljeve na kratkoročne (mjesečne) i dugoročne (godišnje), tako možda shvatiš kako nešto zapisano te više ne zanima i nije ti potrebno. Jako je korisno ako se odlučiš za neku veću kupovinu (npr. mobitel, pametni sat ili neki drugi uređaj, skuplji komad odjeće, daleko putovanje, tečaj ili edukacija) jer ćeš na vrijeme uštedjeti i neće ti biti iznenadan trošak. Još jedan dobar trik za uštedjeti je pravilo 50/30/20, odnosno da budžet podijeliš na te postotke i tako 50 % trošiš na osnovno (stanarina, hrana, prijevoz), 30 % na želje (izlasci, hobiji), a 20 % ostavljaš za štednju.

3. Gdje i kako uštedjeti?

Jedan od savjeta je da kad kupuješ hranu uvijek napraviš popis što kupuješ, a korisno je pogledati kataloge pa vidjeti što je na akciji. Trudi se kupovati namirnice koje možeš iskoristiti za više obroka te pokušaj što je više moguće kuhati ili jesti u menzi kako ne bi novac trošio na razne dostave hrane. Što se tiče prijevoza tu možeš uštedjeti, ako se voziš Hrvatskim željeznicama ili ZET-om jer imaju studentsku mjesečnu kartu. Za studente koji studiraju izvan mjesta prebivališta, pa moraju putovati svojim kućama, Arriva, FlixBus i GetByBus nude kupon za popust putem platforme Kolegio. Internetska platforma Kolegio.hr studentima u Hrvatskoj omogućuje razne popuste. Na platformu se mogu prijaviti svi redovni i izvanredni studenti javnih i privatnih fakulteta koristeći svoj AAI identitet, dostupni su popusti raznih kategorija, a mogu se iskoristiti u fizičkim trgovinama i online. Slično ovo platformi je Studentska zlatna karta koja je u obliku brošure s popustima. Dijeli se dva puta godišnje na fakultetima i u studentskim domovima, namijenjena je studentima i mladima od 18 do 29 godina, ali određene popuste mogu koristiti samo studenti uz iksicu.

4. Stipendije, subvencije i financijske potpore

Osim popusta, studentima preporučujemo da na početku svake akademske godine dobro istraže natječaje za stipendije i subvencije, uglavnom te natječaje objavljuju državne institucije, gradovi i općine za studente koji su izvan mjesta prebivališta, ali postoje i one privatnih institucija ili zaklada. Dostupne budu za deficitarna zanimanja, akademsku izvrsnost, socio-ekonomski status ili studente koji nisu ostvarili pravo na državni studentski dom. Pravovremenom prijavom i zadovoljenjem uvjeta natječaja student si može olakšati studentski budžet.

5. Dodatni izvor prihoda

Dodatni izvor prihoda može predstavljati povremeni studentski posao, ponekad je teško organizirati studentske obaveze i posao, ali uz dobru organizaciju moguće je. Osim zarade studentski poslovi pomoći će ti da razvijaš svoje vještine i radne navike, stekneš iskustva i nova poznanstva, stoga pri pronalasku posla uzmi u obzir svoje interese i područje studija. Neki od najfleksibilnijih i najčešćih studentskih poslova su rad u trgovinama, kafićima, rad na promocijama, davanje instrukcija i podučavanje, babysitting, anketiranje i ostalo.

Vjerujemo kako će ovih pet savjeta pomoći svakom studentu pri suočavanju s financijskim izazovima koje studentski život nosi. Primjena ovih savjeta neće biti korisna samo u olakšanju trenutačnih izazova, nego će postaviti temelje za bolje planiranje, upravljanje i iskorištavanje budžeta u budućnosti, s ciljem osiguravanja što bolje i stabilnije financijske budućnosti. Uživajte u studentskom životu, ali se sjetite ovih savjeta kako bi uživanje bilo bezbrižnije!

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)