Čim se spomene riječ magarac prve asocijacije su; rad, tvrdoglav i glup. No, zašto se uz njih veže tako negativna konotacija?
Još prije 6000 godina u dolini rijeke Nil, Egipćani su magarce koristili kao radnu snagu te kao prijevozno sredstvo. Kasnije se u bajkama i basnama magarac počeo gledati u negativnom kontekstu te je dobio reputaciju glupe životinje. Međutim, ispostavilo se kako magarice unutar sebe kriju „pravu riznicu zlata“ – mlijeko.

Posebnost mlijeka
Magareće mlijeko u sebi sadrži puno više vitamina C i kalcija od kravljeg. Visoki udio laktoze daje slatkasti okus koji obožavaju i djeca i odrasli. Po sastavu, vrlo je slično humanom mlijeku te se preporuča osobama sa slabim imunitetom, respiratornim bolestima kao i onima koji su skloni problemima krvožilnog sustava. Vrlo često se koristi u prehrani male djece jer povoljno djeluje na metabolizam te rast. Prilikom zamrzavanja ne gubi svoja nutritivna i ljekovita svojstva. Proizvođači tvrde kako mlijeko pomaže u liječenju i ublažavanju simptoma bronhitisa, kašlja, astme, atopijskog dermatitisa, psorijaze, ekcema te alergija. Dnevno se preporuča jedan decilitar mlijeka, a magarica dnevno daje od 0,2 do 0,5 decilitara gdje „leži“ tajna skupoće proizvoda.
Sastav mlijeka
Mlijeko u sebi sadrži visoke razine zdravih omega-3 i omega-6 masnih kiselina. Bogato je vitaminima A, D, E, F, magnezijem, fosforom, kalcijem, kalijem i cinkom. Zahvaljujući tom sastavu mlijeko učinkovito djeluje na suhu kožu i bore, daje koži napetost, regenerira ju te sprječava starenje.

Cijena
Magareće mlijeko je vrlo skupo te se cijena za litru kreće od 200 pa do 600 kn. Magarice mlijeko ne daju tako često. One imaju sposobnost zadržati sjeme u sebi te odrediti najpovoljniji trenutak za oplodnju. Plod nosi godinu dana, a mlijeko daje sve dok ima pule uz sebe koje sisa devet mjeseci. Također, prilikom oplodnje mora se paziti da ne dođe do miješanja prvog koljena jer to dovodi do deformacija i spontanih pobačaja.
Kleopatra
Uz prehrambenu, magareće mlijeko vrlo je popularno i u kozmetičkoj industriji. Kleopatra ga je popularizirala još za vrijeme drevnog Egipta. Ona se tada umivala i kupala u mlijeku kako bi ostala mladolika izgleda. Današnji poduzetnici prepoznali su blagodati mlijeka te su u Hrvatskoj pokrenuta dva mala poduzeća koja proizvode kozmetiku od te iznimno skupe tekućine.
Comments are closed.