Četvrtak, 23 siječnja

Mogu li sportašice zauzeti pozicije koje većinom zauzimaju muškarci?

Barbara Matić na međunarodnoj konferenciji "empowering dialogue, advancing impact", u sklopu projekta "Women 4 sport"

Hrvatski olimpijski odbor u Dubrovniku je u sklopu projekta “Women 4 sport” organizirao međunarodnu konferenciju pod nazivom: Empowering dialogue, advancing impact.

U navedenom projektu HOO je partner, uz nacionalne olimpijske odbore Albanije, Crne Gore i Slovenije, Verlab Institut i Bravo BiH te kordinatora projekta Olimijski odbor Bosne i Hercegovine.

Cilj konferencije je bio podržati vodeće smjernice projekta, odnosno u promicanju ravnopravnosti spolova na vodećim pozicijama unutar sustava sporta, povećati ulogu žena u sustavu sporta koja se mora voditi u skladu s propisima i praksom Europske unije te unaprijediti razumijevanje postojećih kulturoloških prepreka. Cilj je realiziran kroz dva zanimljiva panela.

U prvom panelu pod nazivom “Uspjeh u sportu vs. uspjeh u profesiji, a u njoj su sudjelovale: Barbara Matić, olimpijska pobjednica u džudu, Morana Paliković Gurden, predsjednica komisije za ravnopravnost spolova HOO-a, Zina Urlić, predsjednica Odbojkaškog saveza Dubrovačko- neretvanske županije i Marija Anzulović, bivša odbojkaška preprezentativka.

Morana Paliković Gruden rekla je sljedeće:”Put od sportašice do pozicije u nekom upravljačkom dijelu kluba ili saveza još je uvijek teško vidljiv. U Hrvatskoj je za sada zadovoljavajućih 40 posto žena na upravljačkim pozicijama što se tiče sportskih klubova i saveza. Nažalost, još ne postoji sustav koji će bivšu sportašicu tako brzo gurnuti da ostane u sportu kao trenerica, sutkinja ili kao predsjednica kluba ili saveza. Taj put je pun prepreka. Sreća da se vremena mijenjaju.”

U savladavanju navedenih prepreka veliki primjer daje Barbara Matić koja je nakon olimpijskog zlata u Parizu preuzela dužnost dopredsjednice Hrvatskog olimpijskog odbora i predsjednice HOO- ove Komisije sportaša.

Najbolja hrvatska džudašica govori:”Za sada sve stignem. I trenirati i odlaziti na sastanke i boriti se za prava sportašica. Stigla sam završiti i fakultet elektrotehnike i strojarstva. Bilo je, istina, trenutaka kada zbog treninga nisam mogla otići na neki sastanak.”

Drugi panel održan je pod temom “Sport kao cjeloživotni izbor”. U njemu su sudjelovale: Klaudija Bubalo, direktorica rukometnog kluba Lokomotiva, Sunčica Bartoluci, profesorica na Kineziološkom fakultetu u Zagrebu, Iva Todorić, košarkašica Raguse i Lada Rojc, instruktorica FIFA- e.

Sunčica Bartoculi ističe sljedeće:”Zanimljivo je da na Kineziološkom fakultetu imamo više upisanih studenata nego studentica, ali što se tiče omjera profesora, podjednak je broj muškaraca i žena.”

Na panelu su sudionice istaknule brojne benificije koje sport donosi kada se njime bavimo. Uz to istaknule su prednosti koje sport može donijeti u kasnijoj profesionalnoj karijeri. Sudionici konferencije su uspjeli uz navedeno čuti i primjere pozitivnih i negativnih iskustva panelistica kada je riječ o poziciji žena u sportu.

Na samom kraju sve su panelistice prihvatile i potpisale zaključke konferencije:

“U najboljem je interesu sportskih organizacija i nacionalnih olimpijskih odbora da što više sportaša i nakon sportske karijere djeluje u sportu. Da bi to bilo moguće treba osigurati mogućnost cjeloživotnog školovanja i obrazovanja za sve dionike u sportu – sportašice, trenerice, sutkinje i administrativno osoblje, kao i stvoriti sustav koji će prepoznati i uključiti prema kvalificiranosti i stupnju obrazovanja naknadno stečena znanja. Vrlo je važno osigurati djelotvoran sustav u kojem će sportašice, trenerice, sutkinje i administrativno osoblje dobiti priliku općenitog i dodatnog obrazovanja potrebnog za rad u sportu novih mogućnosti.”

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)