Srijeda, 22 siječnja

Rijeka i Zagreb: održani skupovi podrške blokadama fakulteta u Srbiji

Više od tjedan dana traju blokade fakulteta u susjednoj Republici Srbiji, a danas, 13. prosinca, u simboličnih 11:52 sati, održani su skupovi podrške ispred zagrebačkog i riječkog Filozofskog fakulteta. Podršku studentima u Srbiji, također, je dao Studentski zbor Sveučilišta u Puli.

Okupljanje u Zagrebu
Foto: Studentski zbor Filozofskog fakulteta u Zagrebu

Što se događa na fakultetima u Srbiji?

Nakon urušavanja nadstrešnice na Glavnom željezničkom kolodvoru u Novom Sadu, zbog čega je poginulo 15 ljudi, a teško je ranjeno njih dvoje, uslijedili su građanski protesti. Zabilježena je policijska okrutnost s ciljem represije prosvjeda prema građanima, između ostalih i studentima, koji su svoje nezadovoljstvo odlučili pokazati blokadama fakulteta diljem države.

Konkretan povod blokadama je fizički napad na studente Fakulteta dramskih umetnosti u Novom Sadu tijekom odavanja počasti poginulima u padu nadstrešnice. Studenti su među napadačima prepoznali lokalne dužnosnike vladajuće Srpske napredne stranke, prenosi srednja.hr.

Nakon Fakulteta dramskih umetnosti, blokadama su se 2. prosinca pridružili i beogradski fakulteti: Filozofski fakultet, Filološki fakultet, PMF, a blokiran je i Rektorat Sveučilišta u Beogradu.

“Blokada je počela nakon održavanja 15 minuta ćutanja čime smo odali počast poginulima nakon pada nadstrešnice u Novom Sadu. Zahvaljujemo se svima koji su učestvovali danas i podržali nas i takođe smo veoma zahvalni profesorima koji su nas podržali u blokiranju fakulteta”, stoji na Instagram profilu @studenti_u_blokadi koji je jedan od glavnih glasila studenata u blokadi.

„Studenti kao grupa su prethodnih godina, a još intenzivnije prethodnih nedelja višestruko ugroženi zbog iskazivanja onoga na šta imaju zagarantovano pravo, a to je sloboda okupljanja i sloboda govora“, podijelili su studenti na profilu studenti_u_blokadi.

Tijekom prošlog tjedna sve do 13. prosinca, osim beogradskih fakulteta, studenti su blokirali i određene fakultete u Novom Sadu, Nišu, Subotici, Somboru i Kragujevcu čime se broj fakulteta u blokadi podigao na preko 30.

Početak blokade u Rekotratu Sveučilišta u Beogradu
Instagram: studenti_u_blokadi

Zahtjevi studenata

Na Instagram profilu podijeljeni su i zahtjevi studenata koji uključuju:

  • objavljivanje dokumentacije o rekonstrukciji željezničke stanice u Novom Sadu zbog sumnje na greške u radu i korupciju,
  • odbacivanje optužbi koje nisu temeljene na dokazima protiv uhapšenih i privedenih na protestima te
  • podnošenje krivičnih prijava protiv napadača na studente i profesore.

Nakon navoda da su zahtjevi studenata ispunjeni, jučer se oglasio plenum blokiranih fakulteta demantirajući sve navode kako su zahtjevi ispunjeni. Također, ponovno su kazali kako očekuju hitnu reakciju nadležnih institucija i ispunjenje zahtjeva.

Podrška iz Hrvatske

Podršku kolegama iz Srbije dali su Studentski zbor Filozofskog fakulteta u Rijeci i Studentski zbor Filozofskog fakulteta u Zagrebu održavanjem 15 minuta šutnje ispred svojih fakulteta. Okupili su se simbolično u 11:52 sati jer je upravo u toliko sati pala nadstrešnica na kolodvoru u Novom Sadu, a zatim se i većina blokada fakulteta događala u to vrijeme.

„Blokada Filozofskog fakulteta u Zagrebu 2009. godine koja je trajala 35 dana i koja je organizirana po uzoru na vaše, rezultirala je sprječavanjem uvođenja bezobrazno visokih i nepravednih školarina. Kako ste vi tada stajali uz nas tako i mi sada stojimo uz vas!“ podsjetili su predstavnici SZFF-a u Zagrebu.

Studentski zbor Sveučilišta Jurja Dobrile u Puli pisanim je putem dao podršku studentima u Srbiji.

„[Studentski zbor] ovim putem izražava punu podršku svojim kolegicama i kolegama u Republici Srbiji u naporima da dovedu do javnog objavljivanja sve dokumentacije o radovima na rekonstrukciji željezničke stanice u Novom Sadu nakon tragične nesreće u kojoj je 15 ljudi izgubilo život“, stoji u pisanom priopćenju.

Također, podržavaju sve ostale zahtjeve studenata i poručuju im da ne odustaju do potpunog ispunjenja zahtjeva.

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)