Press "Enter" to skip to content

Ojačajte imunitet za borbu protiv virusa i bakterija – donosimo popis namirnica i savjete

Trenutno se nalazimo u razdoblju u kojem kao da je „svijet stao“ – smanjili smo socijalne kontakte, radimo i studiramo od kuće, ne odlazimo u zatvorene prostore s više od nekoliko ljudi, ne idemo na aktivnosti na koje smo nekada išli, poput treninga i slično. Ipak, osim odgovornog ponašanja, redovite higijene i dezinfekcije, od koronavirusa, ali i ostalih bolesti kao što su gripa i prehlada,  možemo se zaštiti i jačanjem vlastitog imuniteta kako bi se naš organizam lakše obranio od svih virusa i bakterija.

Postoje različite namirnice koje obiluju hranjivim tvarima i pomažu u jačanju imuniteta, a koje bi trebale postati dio svakodnevne prehrane. U nastavku donosimo popis istih te načine kako ih uvrstiti u prehranu.

Za početak, važno je navesti vitamin C, kao jedan od najboljih obrambenih sredstava tijela. Ako nam u organizmu nedostaje vitamina C, dolazi do smanjenja uporabe kisika u stanicama i tkivima te potom slabljena imunoloških obrambenih snaga organizma. 

Izvor: epicurious.com

Ovog vitamina najviše ima u agrumima – naranči, limunu, grejpu, mandarini, klementini i limeti, a osim toga i u brusnici, grašku, jagodi, kelju, rajčici, crvenoj paprici, brokuli, špinatu, kiviju, kiselom kupusu, jabuci i soku od ananasa.
U zadnje vrijeme, đumbir je postao toliko popularan da ga gotovo sva kućanstva imaju u nekom obliku. I to s razlogom. Koristi se za liječenje mučnine, loše probave, snižava kolesterol i kroničnu bol, prirodni je antiseptik i djeluje protuupalno. Sada je pravo vrijeme da ga nabavite, ako već niste.
Savjet plus! – Napravite prirodni cijeđeni sok od agruma po želji te dodajte đumbir. Zasladite medom i imate vitaminsku bombu za jačanje imuniteta!

Uz vitamin C, za prijenos kisika u stanicama, našem organizmu neophodan je i mineral željezo. Osim navedenog, sprječava umor i brani organizam od stresa i infekcija. Možemo ga unijeti  preko namirnica kao što su: sušeno voće, crveno meso, piletina, puretina, zeleno povrće, grah, kupinovo vino i cikla.

Obiluje vitaminom D, štiti mikrofloru te sudjeluje u obrani tijela od infekcija. Jeste li pogodili o kojoj je namirnici riječ? Riječ je, naravno, o – jogurtu! Jogurt je jedna od najboljih namirnica za imunitet jer vitamin D u njegovom sastavu pomaže regulaciji imunološkog sustava. Grčki jogurt je također odlična i zdrava opcija jer obiluje nutrijentima (kalij, cink, proteini, vitamini B6 i B12). Od običnog se razlikuje jer sadrži manje laktoze, duplo više proteina, manje vode i soli, ali više masti. Za koju god vrstu jogurta se odlučili, ni sa jednom nećete pogriješiti!

Izvor: shelikesfood.com

Savjet plus! – Ako ne volite piti sami jogurt, napravite smoothie u koji ćete dodati jogurt (grčki ili obični) te ostale sastojke po izboru. Budite maštoviti: dodajte voće (šumsko voće, banane, jabuke), sjemenke (chia, suncokretove, lanene), med ili drugi zaslađivač po želji, đumbir, orašaste plodove itd.

Češnjak je namirnica već dobro poznata u narodu kao prirodni lijek. Odličan je za zdravlje jer snižava krvni tlak, potiče elastičnost žila i sudjeluje u borbi protiv infekcija! Vjerujemo da ga ne volite jesti sirovog, ali zato ga dodajte u (gotova) sva jela koja pripremate.

U prevenciji prehlade i borbi protiv virusa, vitamin E je vrlo važan. Ovaj vitamin poboljšava cirkulaciju i djelovanje imunološkog sustava te neutralizira djelovanje slobodnih radikala. Možemo ga naći u biljnim uljima, orašastim plodovima, cjelovitim žitaricama, jelima od zobi, smeđoj riži i avokadu. Pola šalice badema sadrži dnevnu dozu potrebe za ovim vitaminom. Brokula također, osim vitamina C, sadrži vitamin E, ali i vitamin A, antioksidanse i vlakna.

Magnezij je mineral važan za pravilan rad srca, mišića i živčanog sustava. Ujedno, potiče rad metabolizma tako što aktivira enzime koji su ključni za njega. Pronalazimo ga u mlijeku, lisnatom zelenom povrću, banani, marelici, mesu i kakau.

Cink – mineral poznat i kao moćan saveznik imuniteta jer sudjeluje u aktivnosti više od 300 enzima koji omogućuju biokemijske procese u organizmu. Cink je još potreban za sintezu DNK, zacjeljivanje rana, poticanje rasta i razvoja, poboljšanje funkcije mozga, ali i za mnoge druge procese u organizmu. Trebamo u svoju prehranu uvesti sjemenke, orašaste plodove, ribu, krto meso (malomasno meso), grahorice i meso jer obiluju cinkom.
Što se tiče začina, možda i najvažniji u priči o imunitetu, zasigurno je – kurkuma. Kurkuma je jedna od najjačih prirodnih antibiotika jer ne uništava floru i dobre bakterije u crijevima, već potiče razvoj istih. Kurkuma ima antikancerogena, protuupalna i antivirusna svojstva, a možete je dodati u razna jela; od kajgane i povrća do juha, mesa i različitih napitaka. Zvuči dobro, zar ne?

U nastavku se nalazi recept za „čarobni“ napitak od kurkume koji ima protuupalna svojstva i čisti organizam od bakterija, virusa i toksina. Osim što je zdrav, jako je ukusan!

Izvor: @emilie_murmure

Recept – „Zlatno mlijeko“

Sastojci (za dvije osobe):

·        2 šalice mlijeka

·        1 čajna žličica kurkume

·        Prstohvat crnog papra

·        1 žličica svježeg đumbira

·        2 čajne žličice meda

·        po želji: ekstrakt vanilije i cimet

Priprema: Zagrijte mlijeko na laganoj vatri te dodajte sve sastojke osim meda. Lagano miješajte te zagrijte do vrenja, ali pazite da ne zagori. Kada zavrije, maknite s vatre te pustite napitak da odstoji koju minutu. Dodajte med i po želji pospite cimetom te uživajte u napitku dok je još topao!

U ovoj priči o imunitetu, ne trebamo valjda ni podsjećati koliko je važno hidratizirati se i piti dovoljno tekućine tijekom dana. Točnije, odrasloj osobi potrebno je unijeti 1.5-2 L vode dnevno. Osim vode, i čajevi su odlična opcija, posebice zeleni koji obiluje antioksidansima, koji potiču imunitet, i vitaminom C.
Savjet plus! – Započnite dan čašom tople vode s limunom jer kombinacija to dvoje pomaže tijelu da ojača imunološki sustav i izbaci toksine. Poželjno je dodati i malo đumbira te popiti natašte. Đumbir potiče buđenje organizma.

Za kraj, nemojte zaboraviti na tjelovježbu koja također pomaže u jačanju imuniteta. To ne mora biti teška tjelesna aktivnost i odlazak u teretanu, već je dovoljna i šetnja/jogging i/ili trening kod kuće. Vježbanjem se stanice rješavaju vlastitog nepoželjnog otpada, a luči se i hormon „sreće“ serotonin. U zdravom tijelu, zdrav duh!

Comments are closed.