Četvrtak, 23 siječnja

Paket mjera za demografiju težak 685 milijuna eura!

Na sjednici Vijeća za demografsku revitalizaciju RH predstavljen je prvi paket mjera za demografsku obnovu za 2025. godinu, težak 685 milijuna eura.

demografija
Preuzeto sa stranice ministarstva demografije


Ministar demografije i useljeništva Ivan Šipić ustvrdžio je kako “Negativni trendovi su tu i zato smo svjesni da moramo ići naprijed. Ako pogledamo povijest, vidjet ćemo da ti trendovi nisu tu od jučer, nego da se to događa od kraja Drugog svjetskog rata”. Dodaje i da “Bijela kuga pogađa cijelu Europu, pa tako danas nema zemlje koja ima stopu zamjene iznad 2, a za održavanje stanovništva potrebno je da bude najmanje 2,1”

Pojasnio je da će demografske mjere u 2025. biti donesene u četiri koraka:

  • mjere za unapređenje sustava podrške roditeljstvu
  • izgradnja poticajnog okruženja za obitelji i djecu
  • mjere za područja pogođena depopulacijom
  • mjere za poticanje ponovnog useljavanja hrvatskih iseljenika.

Ministar Šipić najavio je i nekoliko ključnih mjera za roditelje:

  • povećava se maksimalni iznos naknade s 995 na 3000 eura, zbog čega će 97 posto žena u prvoj godini od rođenja svojeg djeteta primati punu plaću
  • zadržava se puna plaća za drugih šest mjeseci roditeljskog dopusta do najviše 3000 umjesto dosadašnjih 995 eura
  • naknada za roditeljski dopust od prve do treće godine života djeteta za blizance, treće i svako sljedeće dijete raste s 551 na 803 eura
  • naknada za roditeljski dopust kao pola radnog vremena do prve godine života djeteta raste s 485 na 971 euro
  • naknada za roditeljski dopust kao pola radnog vremena od prve do treće godine života djeteta za blizance, treće i svako sljedeće dijete raste s 485 na 600 eura
  • povećava se naknada za komplikacije u trudnoći i bolovanja radi njege djeteta s 565 na 995 eura.

Ministar je najavio da će se naknada za rođeno dijete povećati s 309 na 618 eura te da će se očevima povećati dopust nakon rođenja djeteta s 10 na 20 dana, a za blizance i istovremeno rođenje ili posvojenje više djece s 15 na 30 dana. Očevi će taj dopust moći iskoristiti unutar šest mjeseci od rođenja djeteta.

Povećava se i novčana naknada za zaposlene roditelje tijekom korištenja prava na rodiljni ili roditeljski dopust, rad s polovicom punog radnog vremena, dopust u slučaju smrti djeteta, roditelje njegovatelje i osobe koje pružaju njegu i pomoć hrvatskim ratnim vojnim invalidima iz Domovinskog rata.

Povećanje se odnosi i na zaposlene i samozaposlene roditelje koji ne ispunjavaju propisani uvjet staža osiguranja. Naknada je iznosila 125 posto proračunske osnovice, 551 euro, ali povećava se na 701 euro.

Osim toga, naknade za sva prava nezaposlenih i korisnika izvan sustava rada povećavaju se s dosadašnjih 309 na 503 eura.

Mjere za izgradnju poticajnog okruženja


Otkrio je i detalje mjere izgradnje poticajnog okruženja za obitelj i djecu:

“Tijekom 2025. godine pripremit ćemo novi Zakon o doplatku za djecu da bi se ubrzali procesi odobrenja doplatka, pojednostavilo korištenje doplatka te povećale naknade”.

“U lokalnim zajednicama financirat ćemo kvalitetne programe kojima se nastoji povećati kvaliteta sadržaja za djecu. Naše analize pokazuju da će to obuhvatiti 12.000 djece”, dodao je.

Osvrnuo se i na plan za revitalizaciju područja pogođenih depopulacijom te na poticanje povratka i useljenja hrvatskih iseljenika.

“Pokrivat ćemo troškove preseljenja u depopulirana područja radi zapošljavanja te će se potpore dodjeljivati preko gradova, općina i županija”, rekao je.

Vladi je, ustvrdio je, bitan i povratak iseljenika u Hrvatsku.

“Nastavljamo stipendirati učenje hrvatskog jezika, što nije bitno samo za naše povratnike, nego i one koji se žele integrirati u društvo. Želimo im poslati poruku da nismo isključivi”, istaknuo je ministar.

U završnim riječima zaključuje važnost pitanja demografije:

“Nijedna demografska mjera neće imati učinka sama, zbog čega želim zahvaliti svim kolegama. Ovo nije samo političko pitanje, nego ono nadilazi sva politička pitanja u idućim godinama”.

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)