Ljiljani P., sestra preminulog Damira Mihokovića iz Pitomače, dobila je odštetu od 75.000 kuna uz pripadajuće sudske troškove za nesavjesno liječenje njezina brata. Općinski sud u Virovitici, Stalna služba u Slatini, donio je nepravomoćnu presudu protiv Croatia osiguranja d.d. Zagreb. Nakon bratove smrti započela je tužbu protiv osiguranja 2010. godine zbog nesavjesnog liječenja u Općoj bolnici Virovitica.
Damir Mihoković je 28.7.2010. u Pitomači pao s bicikla te je prevezen u Opću bolnicu Virovitica. U bolnicu je stigao oko 23,48 sati i pregledan je na Odjelu za kirurgiju gdje je utvrđeno da je nalaz u redu i otpušten je kući. Međutim, 11 dana kasnije pronađen je mrtav u svojoj kući u 33-godini života.
Ljiljana je za 24 Sata ispričala što je sve njezin mlađi brat proživljavao tih 11 dana kod kuće:
– Odmah idućeg dana ujutro i popodne suprug i ja smo došli do brata, jer sam saznala rekao da je pao s bicikla i da leži u kući. Kad smo ušli, rekao mi je „seka spusti rolete da mi ne ulaze muhe u sobu“. Znala sam da mu nije dobro, iako je govorio kako je sve u redu. Djelovao mi je smušeno.
Kada bi ga pitala o padu s bicikla on se toga nije sjećao i govorio je da je dobro. Nakon prvog pregleda još su nekoliko puta zvali hitnu, te je 1.8.2010. ponovno pregledan i vraćen kući. Dobio je analgetik protiv bolova i rečeno mu je da ne konzumira alkohol. 11-ti dan od pada s bicikla pronašla ga je mrtvog u krevetu.
Bjelovarski Županijski sud odredio je obdukciju te je vještačenjem utvrđeno da se radi o propustima liječnika u virovitičkoj Općoj bolnici. U presudi se navodi da je dana 28.7.2010. u Općoj bolnici u Virovitici počinjena stručna medicinska pogreška te je evidentna odštetna odgovornost bolnice. Ta odgovornost sastoji se u tome da iako su imali razloge i simptome zbog kojih su ga trebali zadržati u bolnici radi promatranja te učiniti CT mozga, otpustili su ga kući uz preporuku mirovanja i uzimanja analgetika.
“Da je napravljen CT endokranija, intrakranijsko krvarenje bi se vidjelo u svom početnom stadiju i bilo bi zatraženo neurokirurško liječenje u nekoj od nadležnih ustanova. Ukoliko bi pak CT bio bez znakova posttraumatskog intrakranijskog krvarenja, pacijent bi mogao biti otpušten u kućnu njegu bez povećanog rizika pogoršanja.
No, pravilo je da se pacijenta zanesene svijesti, makar i zbog alkoholizma, primi u bolnicu radi kliničke opservacije. To, nažalost, nije učinjeno”, naglasio je sudski vještak iz područja neurokirurgije prof. dr. sc. Miroslav Vukić.
Comments are closed.