Solace broji milijune slušatelja na Spotifyu, a hrvatska publika još nije čula dovoljno o njemu. No, zašto se hrvatski lo-fi i indie pop glazbenici okreću stranom tržištu? Solace kaže kako sve pjesme stvara na engleskom jeziku zbog veće ekspresivnosti, a veće je tržište i publika.
Lo-fi žanr je prepoznat kao popularni glazbeni stil 1990-ih, kada je često bio poznat i kao DIY (do-it-yourself) glazba. Ovaj žanr karakterizira niža kvaliteta produkcije zbog samostalne izrade u improviziranim “kućnim” studijima. S obzirom da je Solace producent, stvara, producira, pjeva i svira autorske pjesme. Pravim imenom Nikola Čeme, 20-ogodišnjak iz Našica surađivao je na preko 90 pjesama, svojih i tuđih. Tijekom četiri godine izbacio je 2 EP-a i jedan album “Dreaming with my eyes open” 2021. godine.
Svoju novu pjesmu “Hold on,” koju je u cijelosti sam producirao, objavio je 28. lipnja. Tekst je pisao zajedno s britanskim umjetnikom George Gleesonom, a mix i master je nastao u suradnji s Janom Leonom Jukićem. Spot je sniman u Opatiji u režiji kamermana Arijana Gorjanca, a u spotu glumi Gabrijela Cijetović. Pjesma je izbačena pod neovisnom britanskom diskografskom kućom Revolver Records.
Pjesma je najava konceptualnog albuma koji će biti podijeljen u tri dijela, s ukupno dvanaest pjesama, objavljenih u tri skupine po četiri pjesme jer kaže: „Koncept pričanja priče kroz album se ne koristi dovoljno jer u modernom brzom svijetu izbacuju se samo singlovi“. Nakon prvog singla „Hold on“ slijedi prvi dio albuma, zatim drugi singl i drugi dio albuma, te treći singl i treći dio albuma. Inspiracija za pjesmu je ljubavna priča, od početaka veze kada se događaju najljepše stvari, zatim će album pratiti tijek ljubavne veze. Drugi dio albuma prati probleme koji se mogu dogoditi, a hoće li biti sretan ili tužan kraj Solace nije želio otkriti. Prije objave na ostalim platformama, pjesme će biti objavljene ranije na Bandcamp platformi za ljude koji žele podržati ili kupiti pjesme.
Svoju karijeru je započeo već s 14 godina s pjesmom na hrvatskom jeziku “Našice volim jako”, nastala u suradnji s njegovim ocem, koji se bavi pisanjem tekstova u slobodno vrijeme, od koga je preuzeo ljubav prema glazbi. Njegovo umjetničko ime Solace dolazi iz engleske riječi „utjeha“, a ideju mu je predložio prijatelj u razgovoru. Na pitanje što sluša, odgovorio je kako nije obožavatelj mainstream glazbe: „Volim indie pop glazbu jer imam osjećaj da je udaljena od mainstreama, ali opet dovoljno popularna da dođe do mnogo ljudi. Ne sviđa mi se pretjerana repetitivnost i to da se radi „po formuli“ da postane popularna, a sve manje umjetnika je inovativno ”. Osim pod umjetničkim imenom Solace, stvara i pod dva aliansa Yumemiru za instrumentalnu glazbu i Pretence za covere.
Sa šesnaest godina su mu se ukazale prve veće prilike, kako kaže „Volim naglasiti da sam se našao na pravom mjestu u pravo vrijeme uz određenu dozu sreće. Prije nego što sam izbacio svoju prvu pjesmu, nisam znam kako to funkcionira te sam imao malo znanja o cijelom procesu. Slušao sam španjolskog umjetnika Madsona i jednog dana sam mu odlučio poslati cover njegove pjesme na gitari. On je tu poruku vidio i svidio mu se moj glas te me pitao za suradnju i tada je nastala pjesma „Too late“. Pjesma je bila izbačena na kanalu s nekoliko milijuna subscribera što je bio ogroman vjetar u leđa da me ljudi čuju“. Kasnije je surađivao s talijanskim glazbenicima preko kojih je stupio u kontakt s rumunjskom diskografskom kućom te su oni krenuli izbacivati sve njegove pjesme. Nadam se da će hrvatsko tržište prepoznati njegov neizmjeran glazbeni talent i rad te da će njegova lo-fi glazba dospjeti do prave publike.