Premijer Ujedinjenog Kraljevstva, Keir Starmer, sudjelovat će na neformalnom sastanku čelnika Europske unije 3. veljače 2025. u Bruxellesu. Ovo je prvi put da će britanski premijer biti dio takvog sastanka otkako je UK napustio EU 2020. godine. Poziv je uputio predsjednik Europskog vijeća, António Costa, nakon njihovog sastanka u Londonu. Starmer je izrazio zadovoljstvo zbog sudjelovanja, ističući važnost unapređenja strateške suradnje između UK-a i EU-a, posebno u području obrane. Osim toga, dogovoreno je da će se od početka 2025. redovito održavati summiti na najvišoj razini, čime se nastoji postaviti okvir za dugoročnu suradnju.
Tijekom nedavnog sastanka u Londonu, Starmer i Costa razgovarali su o ključnim globalnim temama, uključujući nastavak podrške Ukrajini u ratu protiv Rusije, te o situaciji u Siriji nakon pada režima predsjednika Bashara al-Assada. Naglašena je važnost osiguravanja političke stabilnosti i miroljubivog prijelaza vlasti u regiji. Ovi razgovori reflektiraju Starmerovu želju da Ujedinjeno Kraljevstvo postane aktivniji sudionik u međunarodnim pitanjima i stabilizaciji globalne sigurnosti.
Povratak u EU?
Starmer je također ponovio svoj stav o obnovi odnosa između UK-a i EU-a nakon godina nesuglasica izazvanih Brexitom. Njegov fokus leži na obnovi trgovinskih veza i sigurnosne suradnje, ali bez povratka u jedinstveno tržište ili carinsku uniju. Iako je tijekom referenduma 2016. podržavao ostanak u EU-u, jasno je istaknuo da neće podržati ponovno pridruživanje niti poništiti rezultate Brexita.
Štoviše, premijer je odbio ideju o uvođenju sporazuma o mobilnosti mladih između UK-a i EU-a, koji bi omogućio mladima s obje strane granice lakši pristup radu i životu u stranim državama. Njegov glasnogovornik potvrdio je da takva inicijativa trenutno nije dio vladinih planova, naglašavajući fokus na drugim prioritetima u odnosima s EU-om.
Ovi koraci predstavljaju značajan pomak u britanskoj vanjskoj politici, s naglaskom na pragmatičnu suradnju i obnovu povjerenja s europskim partnerima, ali i očuvanje suvereniteta nakon Brexita. Starmerova strategija jasno odražava pokušaj balansiranja između praktičnih koristi suradnje i političke stvarnosti post-Brexit ere.